ON Semiconductor LM2575D2T-3.3R4G
Part Number
LM2575D2T-3.3R4G
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
IC REG MULT CONFG INV 3.3V D2PAK
ON Semiconductor
    0.36046/pcs
  • 800 pcs
Product Parameter
Part NumberLM2575D2T-3.3R4G
Part StatusActive
FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive or Negative
TopologyBuck, Boost, Buck-Boost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)3.3V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)