ON Semiconductor LM2575D2T-15R4
Part Number
LM2575D2T-15R4
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
IC REG MULT CONFIG INV 15V D2PAK
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
ON Semiconductor
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberLM2575D2T-15R4
Part StatusObsolete
FunctionStep-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down
Output ConfigurationPositive or Negative
TopologyBuck, Boost, Buck-Boost
Output TypeFixed
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)4.75V
Voltage - Input (Max)40V
Voltage - Output (Min/Fixed)15V
Voltage - Output (Max)-
Current - Output1A
Frequency - Switching52kHz
Synchronous RectifierNo
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)