| Part Number | BC558BRL1G |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 100mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 30V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 650mV @ 5mA, 100mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 180 @ 2mA, 5V |
| Power - Max | 625mW |
| Frequency - Transition | 360MHz |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) (Formed Leads) |
| Supplier Device Package | TO-92-3 |
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: TRANSISTOR NPN 60V 1A SOT1061
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC TRANS NPN 1A 60 SOT1061
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: TRANSISTOR NPN 60V 1A SOT1061
In Stock: 0
Manufacturer: Nexperia USA Inc.
Description: IC TRANS NPN 1A 60 SOT1061
In Stock: 0