Home Product Index Discrete Semiconductor Diodes - Rectifiers - Single BAS70LT1G
ON Semiconductor BAS70LT1G
Part Number
BAS70LT1G
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
DIODE SCHOTTKY 70V 70MA SOT23-3
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Diodes - Rectifiers - Single
ON Semiconductor
Product Parameter
Part NumberBAS70LT1G
Part StatusActive
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io)70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 15mA
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 70V
Capacitance @ Vr, F2pF @ 0V, 1MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3 (TO-236)
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 150°C
Related Products
BAS 125-06W E6327
Manufacturer: Infineon Technologies
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 25V SOT323
In Stock: 0
BAS 16 B5003
Description: DIODE GEN PURP 80V 250MA SOT23-3
In Stock: 0
BAS 16-02V E6327
Description: DIODE GEN PURP 80V 200MA SC79-2
BAS 16-02W E6327
Description: DIODE GEN PURP 80V 200MA SCD80-2
BAS 16-07L4 E6327
Description: DIODE ARRAY GP 80V 200MA TSLP4
BAS 3005A-02V E6327
Description: DIODE SCHOTTKY 30V 500MA SC79-2
BAS 3005A-02V H6327