| Part Number | ADT7461ARMZ |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Sensor Type | Digital, Local/Remote |
| Sensing Temperature - Local | -40°C ~ 120°C |
| Sensing Temperature - Remote | -55°C ~ 150°C |
| Output Type | SMBus |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 5.5 V |
| Resolution | 8 b |
| Features | One-Shot, Output Switch, Programmable Limit, Standby Mode |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±3°C |
| Test Condition | -40°C ~ 100°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 120°C |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | Micro8™ |
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: SENSOR TEMPERATURE SPI 8MSOP
In Stock: 732
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: SENSOR TEMPERATURE SPI 8MSOP
In Stock: 8000
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-6
In Stock: 500
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-6
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: SENSOR TEMPERATURE SPI 8MSOP
In Stock: 98
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: SENSOR TEMPERATURE SPI 8MSOP
In Stock: 61000
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-6
In Stock: 0
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: SENSOR TEMPERATURE SPI SOT23-6
In Stock: 3000
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: SENSOR TEMPERATURE SPI 8SOIC
In Stock: 1913
Manufacturer: Analog Devices Inc.
Description: SENSOR TEMPERATURE SPI 8SOIC
In Stock: 0