| Part Number | 2SD1815T-H |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 3A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 150mA, 1.5A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 200 @ 500mA, 5V |
| Power - Max | 1W |
| Frequency - Transition | 180MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA |
| Supplier Device Package | TP |
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Description: TRANS NPN 40V 0.05A MINI-3
In Stock: 0
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 15V 0.7A SOT23-3
In Stock: 6000
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS NPN 15V 0.7A SOT23-3
In Stock: 6000