| Part Number | 2SC5706-TL-H |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 5A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 240mV @ 100mA, 2A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 200 @ 500mA, 2V |
| Power - Max | 800mW |
| Frequency - Transition | 400MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Supplier Device Package | 2-TP-FA |
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Description: TRANS NPN 20V 10A SOT-428
In Stock: 0
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Description: TRANS NPN 20V 10A SOT-428
In Stock: 0