| Part Number | 2SA2127-AE |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Transistor Type | PNP |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 2A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 50V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 400mV @ 50mA, 1A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 1µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 200 @ 100mA, 2V |
| Power - Max | 1W |
| Frequency - Transition | 420MHz |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) |
| Supplier Device Package | 3-MP |
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Description: TRANS PNP 120V 0.02A SMINI-3
In Stock: 3000
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Description: TRANS PNP 15V 2.5A MINI 3P
In Stock: 3000
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS PNP 30V 5A SOT89-3
In Stock: 36000
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS PNP 50V 4A SOT89-3
In Stock: 5000
Manufacturer: ON Semiconductor
Description: TRANS PNP 50V 7A SOT89-3
In Stock: 1000
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Description: TRANS PNP 20V 1A S-MINI 3P
In Stock: 3000
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Description: TRANS PNP 20V 1A SMINI-3
In Stock: 3000
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Description: TRANS PNP 50V 0.15A VMT3
In Stock: 8000