| Part Number | 2N5302G |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Transistor Type | NPN |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 30A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 6A, 30A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 5mA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 15 @ 15A, 2V |
| Power - Max | 200W |
| Frequency - Transition | 2MHz |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C (TJ) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-204AA, TO-3 |
| Supplier Device Package | TO-3 |