Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1SMB8.5AT3
ON Semiconductor 1SMB8.5AT3
Part Number
1SMB8.5AT3
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMB
TVS - Diodes
ON Semiconductor
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number1SMB8.5AT3
Part StatusObsolete
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.7A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency1690pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)