Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1SMB15AT3
ON Semiconductor 1SMB15AT3
Part Number
1SMB15AT3
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
TVS DIODE 15VWM 24.4VC SMB
TVS - Diodes
ON Semiconductor
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number1SMB15AT3
Part StatusObsolete
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)24A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency1020pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageSMB
Related Products
1SM1
Manufacturer: Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description: SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V