Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1SMB120AT3
ON Semiconductor 1SMB120AT3
Part Number
1SMB120AT3
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
TVS DIODE 120VWM 193VC SMB
TVS - Diodes
ON Semiconductor
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number1SMB120AT3
Part StatusObsolete
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)120V
Voltage - Breakdown (Min)133V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp193V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.1A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency160pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)