Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes 1SMA20AT3
ON Semiconductor 1SMA20AT3
Part Number
1SMA20AT3
Manufacturer
ON Semiconductor
Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA
TVS - Diodes
ON Semiconductor
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part Number1SMA20AT3
Part StatusObsolete
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)12.3A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency585pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageSMA
Related Products
1SM1
Manufacturer: Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description: SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 250V