| Part Number | 1N5378BRL |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Voltage - Zener (Nom) (Vz) | 100V |
| Tolerance | ±5% |
| Power - Max | 5W |
| Impedance (Max) (Zzt) | 90 Ohm |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 500nA @ 76V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.2V @ 1A |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | T-18, Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AC
In Stock: 8000
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AC
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AC
In Stock: 8000
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AC
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AC
In Stock: 0
Manufacturer: Vishay Semiconductor Diodes Division
Description: DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AC
In Stock: 0