| Part Number | SS-5GL111-FD2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating | 5A (AC), 4A (DC) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | IP40 |
| Features | - |
| Operating Force, Torque | 12gf |
| Release Force | 2gf |
| Pretravel | - |
| Differential Travel | 0.047" (1.2mm) |
| Overtravel | 0.047" (1.2mm) |
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 125V
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 125V
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACT SPST-NC 5A 125V
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACT SPST-NO 5A 125V
In Stock: 1357