Home Product Index Relays Power Relays, Over 2 Amps G2R-2-DC110
Omron Electronics Inc-EMC Div G2R-2-DC110
Part Number
G2R-2-DC110
Manufacturer
Omron Electronics Inc-EMC Div
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 110V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Power Relays, Over 2 Amps
Omron Electronics Inc-EMC Div
omron is one of the world's leading suppliers of advanced, reliable electronic controls and systems.
In Stock 485 pcs
    6.98000/pcs
  • 10 pcs
    6.20600/pcs
  • 25 pcs
  • 50 pcs
  • 100 pcs
  • 250 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberG2R-2-DC110
Part StatusActive
Relay TypeGeneral Purpose
Coil TypeNon Latching
Coil Current4.8mA
Coil Voltage110VDC
Contact FormDPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current)5A
Switching Voltage380VAC, 125VDC - Max
Turn On Voltage (Max)77 VDC
Turn Off Voltage (Min)16.5 VDC
Operate Time15ms
Release Time5ms
FeaturesSealed - Flux Protection
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Related Products
G2R-1 AC200/(220)
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 220V