| Part Number | EE-SM3 |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Sensing Distance | 0.118" (3mm) |
| Sensing Method | Transmissive |
| Output Configuration | Photodarlington |
| Current - DC Forward (If) (Max) | 15mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 20mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 24V |
| Response Time | 180µs, 60µs |
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | PCB Mount |
Manufacturer: Omron Automation and Safety
Description: CONN W/CABLE FOR EE-SPX303/403
In Stock: 17
Manufacturer: Omron Automation and Safety
Description: ACCY SENSOR CONNECTOR W/2M CABLE
In Stock: 0