| Part Number | D2T-T1 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | DPST-NO |
| Switch Function | Off-Mom |
| Current Rating | 5A (AC), 6A (DC) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Quick Connect - 0.110" (2.8mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Features | - |
| Operating Force, Torque | 330gf |
| Release Force | 50gf |
| Pretravel | - |
| Differential Travel | - |
| Overtravel | 0.030" (0.76mm) |
Manufacturer: Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description: ROTARY POSITION SENSOR
In Stock: 0
Manufacturer: Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Description: ROTARY POSITION SENSOR
In Stock: 0
Manufacturer: Intersil
Description: IC DGTL AMP AUDIO PWR D 38HTSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Intersil
Description: IC DGTL AMP AUDIO PWR D 38HTSSOP
In Stock: 0
Manufacturer: Intersil
Description: IC DGTL AMP PWM CTRLR 48QFN
In Stock: 1000
Manufacturer: Intersil
Description: IC DGTL AMP PWM CTRLR 68QFN
In Stock: 0