| Part Number | D2S-10D |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating | 10A (AC) |
| Voltage Rating - AC | 250V |
| Voltage Rating - DC | - |
| Actuator Type | Round (Pin Plunger) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Termination Style | PC Pin |
| Ingress Protection | IP40 |
| Features | Sealed - Flux Protection |
| Operating Force, Torque | 150gf |
| Release Force | 25gf |
| Pretravel | 0.028" (0.7mm) |
| Differential Travel | 0.004" (0.1mm) |
| Overtravel | 0.015" (0.4mm) |
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: MINIATURE BASIC SWITCH
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: MINIATURE BASIC SWITCH
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: MINIATURE BASIC SWITCH
In Stock: 0