| Part Number | D2MV01L1C2 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Circuit | SPDT |
| Switch Function | On-Mom |
| Current Rating | 100mA (AC/DC) |
| Voltage Rating - AC | 125V |
| Voltage Rating - DC | 30V |
| Actuator Type | Lever, Straight |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Termination Style | Solder, Quick Connect - 0.187" (4.7mm) |
| Ingress Protection | IP40 |
| Features | - |
| Operating Force, Torque | 15gf |
| Release Force | 1gf |
| Pretravel | 0.131" (3.3mm) |
| Differential Travel | 0.027" (0.7mm) |
| Overtravel | 0.083" (2.1mm) |
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
In Stock: 102
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
In Stock: 126
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACT SPDT 100MA 125V
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V
In Stock: 0
Manufacturer: Omron Electronics Inc-EMC Div
Description: SWITCH SNAP ACTION SPDT 1A 125V
In Stock: 0