Home Product Index Industrial Controls Controllers - Process, Temperature E5EC-RX2DBM-010
Omron Automation and Safety E5EC-RX2DBM-010
Part Number
E5EC-RX2DBM-010
Manufacturer
Omron Automation and Safety
Description
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Controllers - Process, Temperature
Omron Automation and Safety
In Stock 55 pcs
Product Parameter
Part NumberE5EC-RX2DBM-010
Part StatusActive
TypeTemperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, PLII, R, S, T, U, W)
Input Range-200°C ~ 2300°C, 0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Output TypeRelay (4)
Control MethodOn/Off, Proportional (PID)
Communications-
Number Of Characters Per Row4, 4, 4
Display TypeLCD - Tri Color Characters, Backlight
Display Characters - Height0.710" (18.00mm), 0.433" (11.00mm), 0.307" (7.80mm)
Voltage - Supply24VAC/DC
Panel Cutout DimensionsRectangular - 92.00mm x 45.00mm