Home Product Index Resistors Through Hole Resistors WNB330FET
Ohmite WNB330FET
Part Number
WNB330FET
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 330 OHM 1W 1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Ohmite
Product Parameter
Part NumberWNB330FET
Part StatusActive
Resistance (Ohms)330
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.276" L (3.30mm x 7.00mm)