Home Product Index Resistors Through Hole Resistors WHC10RFET
Ohmite WHC10RFET
Part Number
WHC10RFET
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 10 OHM 2W 1% AXIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Ohmite
Product Parameter
Part NumberWHC10RFET
Part StatusActive
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.449" L (4.57mm x 11.40mm)