Home Product Index Resistors Through Hole Resistors TWM3J47R
Ohmite TWM3J47R
Part Number
TWM3J47R
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 47 OHM 3W 5% RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Ohmite
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberTWM3J47R
Part StatusObsolete
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseRadial
Supplier Device PackageRadial Lead
Size / Dimension0.492" L x 0.354" W (12.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)1.024" (26.00mm)