Home Product Index Resistors Through Hole Resistors TNP10SC25R0FE
Ohmite TNP10SC25R0FE
Part Number
TNP10SC25R0FE
Manufacturer
Ohmite
Description
RES 25 OHM 10W 1% TO126
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Through Hole Resistors
Ohmite
In Stock 242 pcs
    1.84000/pcs
  • 10 pcs
    1.64050/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberTNP10SC25R0FE
Part StatusActive
Resistance (Ohms)25
Tolerance±1%
Power (Watts)10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseTO-126-2
Supplier Device PackageTO-126
Size / Dimension0.335" L x 0.122" W (8.50mm x 3.10mm)
Height - Seated (Max)0.598" (15.19mm)