Home Product Index Resistors Chassis Mount Resistors TAP600K2R0
Ohmite TAP600K2R0
Part Number
TAP600K2R0
Manufacturer
Ohmite
Description
RES CHAS MNT 2 OHM 10% 600W
Family
Chassis Mount Resistors
Ohmite
  • 1 pcs
Total:0Unit Price:
0
Target price:
Quantity:
Product Parameter
Part NumberTAP600K2R0
Part StatusObsolete
Resistance (Ohms)2
Tolerance±10%
Power (Watts)600W
CompositionThick Film
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Features-
Coating, Housing TypeEpoxy Coated
Mounting FeatureFlanges
Size / Dimension2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Height - Seated (Max)1.280" (32.50mm)