| Part Number | RHS2R0E |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Taper | Linear |
| Resistance (Ohms) | 2 |
| Tolerance | ±10% |
| Number of Gangs | 1 |
| Built in Switch | None |
| Power (Watts) | 25W |
| Temperature Coefficient | - |
| Number of Turns | 1 |
| Rotation | 300° |
| Adjustment Type | User Defined |
| Resistive Material | Wirewound |
| Termination Style | Solder Lug |
| Actuator Type | Flatted |
| Actuator Length | 0.750" (19.05mm) |
| Actuator Diameter | 0.250" (6.35mm) |
| Bushing Thread | 3/8-32 |
| Mounting Type | Panel Mount |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM POLY 1500UF 2.5V SMD
In Stock: 500
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM POLY 820UF 20% 2.5V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM POLY 1200UF 20% 4V SMD
In Stock: 1000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM POLY 1500UF 20% 4V SMD
In Stock: 500
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM POLY 560UF 20% 4V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM POLY 1000UF 6.3V SMD
In Stock: 4500
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM POLY 390UF 20% 6.3V SMD
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM POLY 820UF 20% 6.3V SMD
In Stock: 11000