Home Product Index Resistors Chassis Mount Resistors PFE5K3R50
Ohmite PFE5K3R50
Part Number
PFE5K3R50
Manufacturer
Ohmite
Description
RES CHAS MNT 3.5 OHM 10% 746W
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Chassis Mount Resistors
Ohmite
In Stock 228 pcs
    56.04000/pcs
  • 5 pcs
Product Parameter
Part NumberPFE5K3R50
Part StatusActive
Resistance (Ohms)3.5
Tolerance±10%
Power (Watts)746W
CompositionWirewound
Temperature Coefficient±500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C