| Part Number | F40J2R0 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Resistance (Ohms) | 2 |
| Tolerance | ±5% |
| Power (Watts) | 40W |
| Composition | Wirewound |
| Temperature Coefficient | ±400ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 350°C |
| Features | - |
| Coating, Housing Type | Vitreous Enamel Coated |
| Mounting Feature | Flange Braces, Right Angle |
| Size / Dimension | 2.000" L x 1.000" W (50.80mm x 25.40mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.563" (14.29mm) |
| Lead Style | Solder Lugs |
| Package / Case | Radial, Flat Oval |
| Failure Rate | - |
Manufacturer: Alpha Wire
Description: HEAT SHRINK TUBE 0 NAT 50X2'
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: HEAT SHRINK TUBE 1 NAT 50X2'
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: HEAT SHRINK TUBE 10 NAT 25X4'
In Stock: 0
Manufacturer: Alpha Wire
Description: HEAT SHRINK TUBE 12 NAT 4'
In Stock: 50
Manufacturer: Alpha Wire
Description: HEAT SHRINK TUBE 16 NAT 4'
In Stock: 49
Manufacturer: Alpha Wire
Description: HEAT SHRINK TUBE 18 NAT 4'
In Stock: 50
Manufacturer: Alpha Wire
Description: HEAT SHRINK TUBE NAT 50X2'
In Stock: 0