| Part Number | MPXV2202DP |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Pressure Type | Differential |
| Operating Pressure | 29.01 PSI (200 kPa) |
| Output Type | Wheatstone Bridge |
| Output | 0 mV ~ 40 mV (10V) |
| Accuracy | - |
| Voltage - Supply | 10 V ~ 16 V |
| Port Size | Male - 0.13" (3.17mm) Tube |
| Port Style | Barbed |
| Features | Temperature Compensated |
| Termination Style | PCB |
| Maximum Pressure | 58.02 PSI (400 kPa) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Package / Case | 8-SMD Module |
| Supplier Device Package | - |
Manufacturer: NXP USA Inc.
Description: SENSOR PRESSURE PORTED 8-SOP
In Stock: 0
Manufacturer: NXP USA Inc.
Description: SENSOR INTEG SILICON PRESSURE
In Stock: 349
Manufacturer: NXP USA Inc.
Description: SENSOR GAUGE PRESS 1.45PSI MAX
In Stock: 648
Manufacturer: NXP USA Inc.
Description: SENSOR INTEG SILICON PRESSURE
In Stock: 0
Manufacturer: NXP USA Inc.
Description: SENSOR PRESSURE DIFF DUAL 8-SOP
In Stock: 251