| Part Number | MPC8541ECVTALF |
|---|---|
| Part Status | Not For New Designs |
| Core Processor | PowerPC e500 |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| Speed | 667MHz |
| Co-Processors/DSP | Security; SEC |
| RAM Controllers | DDR, SDRAM |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | - |
| Ethernet | 10/100/1000 Mbps (2) |
| SATA | - |
| USB | - |
| Voltage - I/O | 2.5V, 3.3V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Security Features | Cryptography, Random Number Generator |
| Package / Case | 783-BBGA, FCBGA |
| Supplier Device Package | 783-FCPBGA (29x29) |
Manufacturer: NXP USA Inc.
Description: IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
In Stock: 0
Manufacturer: NXP USA Inc.
Description: IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
In Stock: 0
Manufacturer: NXP USA Inc.
Description: IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
In Stock: 0
Manufacturer: NXP USA Inc.
Description: IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
In Stock: 0
Manufacturer: NXP USA Inc.
Description: IC MPU MPC8XX 66MHZ 256BGA
In Stock: 0
Manufacturer: NXP USA Inc.
Description: IC MPU MPC8XX 50MHZ 256BGA
In Stock: 0