Home Product Index Motors, Solenoids, Driver Boards/Modules Motors - AC, DC SE15KOTTY
NMB Technologies Corporation SE15KOTTY
Part Number
SE15KOTTY
Manufacturer
NMB Technologies Corporation
Description
STANDARD MOTOR 3265 RPM 12VDC
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Motors - AC, DC
NMB Technologies Corporation
In Stock 702 pcs
    18.05380/pcs
  • 25 pcs
Product Parameter
Part NumberSE15KOTTY
Part StatusActive
TypeDC Motor
FunctionStandard
Motor TypeBrushed
Voltage - Rated12VDC
RPM3265 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm)0.21 / 1.5
Power - Rated-
Encoder Type-
Size / DimensionSquare - 0.591" x 0.591" (15.00mm x 15.00mm)
Diameter - Shaft0.079" (2.00mm)
Length - Shaft and Bearing0.390" (9.90mm)
Mounting Hole Spacing0.512" (13.00mm)