Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors UVZ1E331MPD1TD
Nichicon UVZ1E331MPD1TD
Part Number
UVZ1E331MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Nichicon
    0.05398/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberUVZ1E331MPD1TD
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency315mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)