Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors UVR2W010MPD
Nichicon UVR2W010MPD
Part Number
UVR2W010MPD
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Nichicon
    0.18000/pcs
  • 10 pcs
    0.12350/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberUVR2W010MPD
Part StatusActive
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated450V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency23mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency36.8mA @ 10kHz
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)