| Part Number | UUD1V331MNR1GS |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 335mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 670mA @ 100kHz |
| Impedance | 90 mOhm |
| Lead Spacing | - |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.394" (10.00mm) |
| Surface Mount Land Size | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
In Stock: 27000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
In Stock: 13500
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 15UF 20% 35V SMD
In Stock: 3000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 150UF 20% 35V SMD
In Stock: 3000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
In Stock: 16000