| Part Number | UTS1C331MPD |
|---|---|
| Part Status | Obsolete |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 16V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 126mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 210mA @ 100kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.354" (9.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: Souriau
Description: CONN RCPT HSNG MALE 4POS INLINE
In Stock: 0
Manufacturer: Souriau
Description: CONN RCPT HSG FMALE 4POS INLINE
In Stock: 0
Manufacturer: Souriau
Description: CONN RCPT HSNG MALE 6POS INLINE
In Stock: 0
Manufacturer: Souriau
Description: CONN RCPT HSG FMALE 6POS INLINE
In Stock: 0