| Part Number | URS1A331MPD |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 300mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 450mA @ 10kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 4349
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 10000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 100
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10000UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 250
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0