| Part Number | UPS2F010MPD |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 1µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 315V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 16mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 25.6mA @ 10kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: GE Critical Power
Description: IT SERIES 2000 RACKMOUNT LINE IN
In Stock: 0
Manufacturer: GE Critical Power
Description: IT SERIES 2000 TOWER LINE INTERA
In Stock: 0
Manufacturer: GE Critical Power
Description: GT SERIES 5000VA 240/208/120V
In Stock: 0
Manufacturer: GE Critical Power
Description: GT SERIES 6000VA 240/208/120V
In Stock: 0
Manufacturer: GE Critical Power
Description: BATTERY CABINET FOR GT SERIES
In Stock: 0
Manufacturer: GE Critical Power
Description: GT SERIES 8000VA 240/208/120V
In Stock: 0
Manufacturer: GE Critical Power
Description: GT SERIES 10000VA 240/208/120V
In Stock: 0
Manufacturer: GE Critical Power
Description: BATTERY CABINET FOR GT SERIES
In Stock: 0