| Part Number | UPM2E2R2MPD |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 2.2µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 250V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 32mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | - |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.571" (14.50mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 2982
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 8000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 489
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 500
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 583
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 12UF 20% 100V RADIAL
In Stock: 3180