| Part Number | UPJ1H331MHD6TN |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 50V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 925mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.21A @ 10kHz |
| Impedance | 78 mOhm |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 6288
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 4000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 5882
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 2000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 2000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 933
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
In Stock: 2285