Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors UKL1A331MPD1TD
Nichicon UKL1A331MPD1TD
Part Number
UKL1A331MPD1TD
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Nichicon
    0.08117/pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberUKL1A331MPD1TD
Part StatusActive
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency400mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)