| Part Number | UFG1A331MPM |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 10V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 1000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | Audio |
| Ripple Current - Low Frequency | 247mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 370.5mA @ 10kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.551" (14.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 2607
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 788
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 500
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 1851
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 1000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0