Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors UCS2C680MHD
Nichicon UCS2C680MHD
Part Number
UCS2C680MHD
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 68UF 20% 160V RADIAL
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Nichicon
    0.44500/pcs
  • 10 pcs
    0.32950/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part Number UCS2C680MHD
Part Status Active
Capacitance 68µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 160V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Ripple Current - Low Frequency 590mA @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency 1.18A @ 100kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)