| Part Number | UBW1K331MHD |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 80V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 135°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency | 695mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 1.39A @ 100kHz |
| Impedance | 160 mOhm |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.319" (33.50mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
In Stock: 0