| Part Number | UBT1V331MPD1TD |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 35V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 125°C |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | Automotive |
| Ripple Current - Low Frequency | 475mA @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 950mA @ 100kHz |
| Impedance | 75 mOhm |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.866" (22.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 1494
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 327
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 1908
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 22000
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
In Stock: 388