Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors PLF1D820MCL2
Nichicon PLF1D820MCL2
Part Number
PLF1D820MCL2
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM POLY 82UF 20% 20V T/H
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Nichicon
    0.44730/pcs
  • 400 pcs
Product Parameter
Part NumberPLF1D820MCL2
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)40 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Applications-
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency2.6A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)