Home Product Index Capacitors Aluminum - Polymer Capacitors PLF1D220MCL2
Nichicon PLF1D220MCL2
Part Number
PLF1D220MCL2
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM POLY 22UF 20% 20V T/H
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum - Polymer Capacitors
Nichicon
In Stock 975 pcs
    0.42000/pcs
  • 10 pcs
    0.37400/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberPLF1D220MCL2
Part StatusActive
TypePolymer
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Applications-
Ripple Current - Low Frequency-
Ripple Current - High Frequency1.7A @ 100kHz
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)