Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors LLS2D471MELY
Nichicon LLS2D471MELY
Part Number
LLS2D471MELY
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Nichicon
    1.71500/pcs
  • 10 pcs
    1.38500/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberLLS2D471MELY
Part StatusActive
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency2.03A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency3.045A @ 50kHz
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)