| Part Number | LLG2W331MELA45 |
|---|---|
| Part Status | Active |
| Capacitance | 330µF |
| Tolerance | ±20% |
| Voltage - Rated | 450V |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 85°C |
| Operating Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Polarization | Polar |
| Applications | General Purpose |
| Ripple Current - Low Frequency | 1.95A @ 120Hz |
| Ripple Current - High Frequency | 2.7885A @ 50kHz |
| Impedance | - |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Surface Mount Land Size | - |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
In Stock: 219
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
In Stock: 167
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
In Stock: 725
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
In Stock: 154
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
In Stock: 0
Manufacturer: Nichicon
Description: CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
In Stock: 105