Home Product Index Capacitors Aluminum Capacitors LGU2F221MELY
Nichicon LGU2F221MELY
Part Number
LGU2F221MELY
Manufacturer
Nichicon
Description
CAP ALUM 220UF 20% 315V SNAP
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
Aluminum Capacitors
Nichicon
In Stock 562 pcs
    2.04000/pcs
  • 10 pcs
    1.83550/pcs
  • 100 pcs
  • 500 pcs
Product Parameter
Part NumberLGU2F221MELY
Part StatusActive
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated315V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
PolarizationPolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current - Low Frequency1A @ 120Hz
Ripple Current - High Frequency1.43A @ 50kHz
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.787" Dia (20.00mm)
Height - Seated (Max)2.047" (52.00mm)